صادیران

فن‌آوری‌های پیشرفته در

هوش مصنوعی دیگر فقط به فیلم‌های علمی تخیلی محدود نمی‌شود و اثر آن در زندگی ما در حال افزایش است. شرکت‌هایی مثل استارباکس از آن استفاده می‌کنند تا از توان تکنولوژی دستیار مجازی (مثل Alexa شرکت Amazon) برای ساده کردن فرآیند سفارش مشتری بهره ببرند. به بیان جان سوانسیگر (John Swanciger) در مجله اینترپرینیر (Entrepreneur) زمانی که مشتریان به خدمات هوش مصنوعی مثل پیشنهاد الکسای شرکت استارباکس عادت می‌کنند، از شرکت‌های کوچک اطرافشان نیز انتظار همین خدمات را دارند. این به این معنی است که امروزه بیشتر از همیشه نیاز است که کاربرد هوش مصنوعی در مدیریت بازار را در نظر بگیرید.

استفاده از هوش مصنوعی در استراتژی مدیریت بازار، کار هوشمندانه‌ای است زیرا همین حالا نیز هوش مصنوعی در حال تغییر روش دستیابی به بازارهای هدف است؛ کاری که همیشه پرهزینه و نیازمند آزمون و خطاست. از آنجا که هوش مصنوعی توانایی خارق‌العاده‌ای در پردازش و آنالیز حجم بالای اطلاعات را دارد، می‌تواند برای شرکت‌ها در وقت و هزینه صرفه‌جویی زیادی کند. مهم‌تر اینکه هوش مصنوعی نتایج بهتر و مفیدتری از اطلاعات موجود استخراج خواهد کرد. هوش مصنوعی از هدر رفتن فرصت‌های دستیابی به مشتریان جلوگیری می‌کند.

کاربرد هوش مصنوعی در تجارت باعث سهولت فرآیند رساندن پیام مناسب به فرد مناسب در زمان مناسب می‌شود. اگر تکنولوژی هوش مصنوعی را در اختیار داشته باشید، استراتژی مدیریت بازارتان می‌تواند بهره‌وری کار را بالا برده و باعث ایجاد رابطه مطلوب با مخاطب شود. با توسعه هوش مصنوعی، عامل­های هوشمند مذاکره کننده به ابزاری محبوب وکاربر پسند تبدیل شده­اند. این عامل­های نرم افزاری در تجارت امروزی سه وظیفه اصلی را بر عهده دارند: مطابقت خریداران با فروشندگان، تسهیل نمودن معاملات و فراهم نمودن زیرساخت سازمانی. عملکرد عامل­های هوشمند کاملا اتوماتیک بوده و بر روی عملیاتی که انجام می­دهند کنترل صد در صدی دارند. آنها زبان ارتباطی مخصوص به خودشان را دارند و نه تنها به محیط تعریف شده خود واکنش نشان می­دهند، بلکه به دلیل هوشمندی قادر به ابتکاراتی نظیر تولید اهداف جدید هستند.

صادیران با بهره جستن از یک سیستم اختصاصی هوش مصنوعی تجاری، تمامی مراحل مدیریت بازار شامل بازاریابی، بازارسازی، رصد و مطالعه بازار، شناسایی مشتریان بالقوه، سلیقه سنجی، ردیابی و شناسایی محصولات تقلبی، و… را به صورت هوشمند به انجام می­رساند. نتیجه این راهبرد، دستیابی به نتایجی با خطای صفر، در مدت زمانی بسیار کوتاه و با صرف کمترین هزینه ممکن است. این دستاورد موجب کاهش هزینه­های صادراتی سازمان­های تولیدکننده می­شود. هزینه صادرات، علی الخصوص برای شرکت­های کوچک و متوسط، یکی از عوامل بسیار مهم است که افزایش آن منجر به کاهش قدرت رقابتی صنعت می­گردد.

همچنین با توجه به سرعت عمل بسیار بالای این سیستم، صادیران وضعیت آتی بازار هدف را بسیار زودتر از رقبای دیگر شناسایی می­کند. این مزیت موجب می­شود تا تولیدکنندگان همکار صادیران، فرصتی طلایی برای رویایی با شرایط آینده بازار در اختیار داشته باشند و در صورت لزوم به اصلاح محصول و انطباق آن با وضعیت پیش رو اقدام نمایند. در نتیجه صادیران همیشه یک قدم از رقبا جلوتر بوده و ابتکار عمل در بازار هدف را در دست دارد.